Mit lehet tenni, ha egy adott tanszék a vizsgaidőszak kezdetéig sem tesz eleget a követelményeknek, és nem teszi elérhetővé a követelményrendszert a diákok számára?
TVSZ 5. §: "A tantárgyi követelményrendszert a hallgatói információs rendszerben a tantárgyfelvételnél megjelenő információknak tartalmaznia kell, azt a hallgatók számára a regisztrációs időszak első napjától, legalább elektronikus formában, az oktatás első hetében pedig a tanszéki hirdetőtáblán írásban elérhetővé kell tenni, és a hallgatókkal szóban is közölni kell."
És mit lehet tenni, ha a tananyagot sem teszi az adott tanszék elérhetővé a diákok számára?
TVSZ 24. §" Amennyiben a regisztrációs időszak első napjáig közzétett tantárgyi követelményrendszerben jelzett írásos tananyag a vizsgaidőszak megkezdése, vagy a szorgalmi időszakra kiírt számonkérés napja előtt 4 héttel nem jelent meg a hallgatók számára hozzáférhető módon, úgy a tanszékvezető/intézetigazgató és a Kari Hallgatói Önkormányzat képviselői megállapodnak a tananyag módosításában, vagy a számonkérés, vizsga elhalasztásában."
Rendben, akkor most keressük fel a Gazdasági Jog tanszék honlapját, próbáljunk itt találni tematikát a Gazdasági jogi gyakorlatok 1, vagy esetleg a 2 c. tárgyhoz. Moodle-on esetleg? Nem látja? Nalátja!
Ugorjunk a Szolgáltatásmenedzsment tanszék honlapjára. Szóljon, aki talál rajta egyetlen tantárgyi tematikát, követelményrendszert, ajánlatot. (külön tetszik, hogy véletlenül sem az egységes egyetemi webdesignot használják.) Nem, moodle-re se töltöttek fel semmit.
És ez csak két kiragadott példa.
Ha körbejárok az egyetemen, vajon hány tanszék hirdetőtábláján lóg a tárgy tematikája?...
A Szolgáltatás tanszék egyik tárgyából az év elején kiosztott tematika nem található sehol meg online. Az ott leírt ajánlott könyv sem a kiadó honlapján, sem a könyvtárban, sem a google-ban nem szerepel- bár Aulás könyv. A titkárnő a kérdésemre elmondta, az egyetem mögött megvásárolható a digitális nyomdában 2000 ft-ért.
-A könyvtárba miért nem található belőle egyetlen példány sem?
-Mert ez egy puha kötésű könyv, a kemény kötésű drágább lenne.
-De akár puha, akár kemény, a könyvtárban 100diák olvashatá, így meg egyesével meg kell vennünk.
-A Bsc-seknek már más könyv van, ez 2008-as, felesleges lenne ebből a könyvtárba nekünk példányokat beadni, mikor csak 2 évig használhatják a diákok.
-És ez eddig senkinek nem okozott problémát, senki nem vetette fel Önöknek, hogy egy választható tárgy könyvét nem szeretnénk megvenni?
-Nem.
Kérdés1: Két évre minek adnak ki könyvet? A diákok aztán mit csináljanak vele? Eladni nem lehet, megvették egy választható tárgy kedvéért, és aztán takargassák életük végéig, vagy hódoljanak a szelektív hulladékgyűjtésnek?Persze, egymás között csereberélhetünk, de én pl senkit se ismerek a tárgy hallgatói közül.
Kérdés2: Nem jut el addig senki, hogy a könyvtárból ingyenesen bocsájtsák a diákok rendelkezésére a könyvet? Inkább vegye meg minden diák egyesével? Így kell tőkét adni a tankönyvgyártásnak?
Szerintem nem vagyok egyedül azzal a véleményemmel, hogy egységesíteni kellene mind a tanszékek honlapjait, mind a tematikák, és letölthető anyagok elhelyezését. Mert több tantárgy is van, ahol pl csak a moodle-ra kerül fel a tematika, és a többi feltöltött anyag, a honlapon pedig nincs semmi.
Azzal a véleményemmel tudom, hogy nem vagyok egyedül, hogy az egyetemi hétköznapokban igen sok fennakadás van, és jó lenne lépéseket tenni ezek megszüntetéséért, gördülékenyebbé tételéért.
De ha nem hallatjuk a hangunkat, csak lapulunk, mint az a bizonyos végtermék a gyomban, attól nem változik semmi!
Hallassuk a hangunkat, vegyük észre, tegyük szóvá, és akkor változhat az egyetem!