Az oktatás kritikán aluli
Minden évben elkeseredetten számolnak be róla, milyen kevés hallgató látogatja az előadásokat, persze arra nem gondolnak, hogy esetleg bennük van a hiba. Természetesen tisztelet a kivételnek.
Mivel egy másik egyetemen is hallgató vagyok, van összehasonlítási alapom: érdekes módon ott nem beszélgetik végig az órát a tanulók, sőt jegyzetelnek. Igaz, van mit. Valamint minden oktató eléri azt a minimális szintet amit egy egyetemen való tanulásnál elvárna az ember. Például nem hibás olyannyira a beszédtechnikája, hogy az egyszerűen képtelenné teszi a figyelést. Vagy a tantárgyak nem úgy készülnek, hogy 10 tanulmányt egymásmellé raknak, ezeket elmutogatják a diákon, majd be kell magolni és a ZH-n számon kérik... Corvinuson megesett az is, hogy egy tantárgynál melynek a teljesítéséhez két évközi ZH-t kellett megírni, a tanár az első ZH-t a vizsgaidőszak első napján javította ki... Ezek nem csak az én észrevételeim, bár az egyetem nem igazán akar tudomást venni róla, hasonlókról számolnak be a Corvinull nevű blogon az intézmény hallgatói.
Lassan kezdem érteni, miért épül a Pesti Campus közepére szemétlift.
Furcsa levél
Ami a biztosítékot nálam kivágta - a színvonaltalan oktatás mellett - a következő levél:
Kedves Hallgatók!
Ismét szeretnénk felhívni figyelmeteket, hogy megváltozott a tárgyelhagyás következménye.
Eddig csupán annak kellett fizetnie, aki több kreditet vett fel az előírt kreditmennyiség 110%-nál (198 vagy 330), függetlenül attól, hogy teljesítette vagy sem. Akkor kreditenként 2000 Ft-ot, 20% felett pedig a költségtérítés 1/30-át kellett kifizetni a diplomaosztó előtt.
Ennek oka az volt, hogy az állam csak az előírt kreditmennyiség 110%-át finanszírozza, a fennmaradó költségeket pedig nekünk hallgatóknak kell. Így néhány hallgatónak akár 100 000 Ft feletti összeget is kellett volna fizetnie. Ez a szabályozás idén júniusban módosult.
Ezután csak akkor kell fizetnünk diplomaosztó előtt kreditenként 3000 Ft-ot, ha a teljesített kreditek lépik túl az előírt kredit mennyiség 110%-át.
Mostantól azonban fizetni kell félév végén a nem teljesített kreditenként 3000 Ft-ot, ha a tárgy magyar nyelvű volt, és kreditenként 8000 Ft-ot, ha a tárgy idegen nyelvű.
Ez azt jelenti, hogy egy 5 kredites tárgy esetén, ha újra fel kell venni 5 * 3000 azaz 15 000 forint fizetendő. Egyenlőség mi, meg fene nagy demokrácia? Van akinek ez nagyon megterhelő összeg (esetleg több, mint az ösztöndíja. Egy "apróságra" hívnám fel a figyelmet:
70/F. § (1) A Magyar Köztársaság biztosítja az állampolgárok számára a művelődéshez való jogot.
(2) A Magyar Köztársaság ezt a jogot a közművelődés kiterjesztésével és általánossá tételével, az ingyenes és kötelező általános iskolával, képességei alapján mindenki számára hozzáférhető közép- és felsőfokú oktatással, továbbá az oktatásban részesülők anyagi támogatásával valósítja meg.
Miért ne bukhatnék meg egy tárgyból, ha az egyetem szabályzatában az van, hogy összesen háromszor vehetem fel. Nem olyan nehéz elképzelni, hogy valami nem sikerül, főleg két egyetem mellett. Mivel a Corvinus egymagában nem sokat ér, többen végeznek második szakot mellette, így becsúszik egy-két bukás. Ilyen feltételek mellett az összegek horribilisak lehetnek. Eddig a tárgyat 2000 forintért lehetett felvenni újra. Elég kemény módosítás. Ám nézzük, hogy folytatódik a levél.
Lehet ugyan, hogy így a tanulmányaink alatt is kell fizetnünk, de elkerüljük azt, hogy diplomaosztó előtt olyan számlát kelljen pár nap alatt kifizetnünk, amire esetleg nem lennénk képesek.
Ez az eredmény egy egész éves tárgyalássorozat eredménye, és úgy gondoljuk, hogy sikerült az egyetem és nekünk, hallgatók számára is méltányos kompromisszumot kötnünk.
Ez sokak számára első hallásra nem így tűnik. Ezért szeretnénk felhívni a figyelmeteket az alábbiakra:
1. Alapvetőnek kellene lennie annak, hogy aki felvesz egy tárgyat, azt teljesíti is.Igen! Harmadikra, ugyanis JOGOM van felvenni ennyiszer, addig pedig ne hallgatólagosan tekintsünk valamit alapvetőnek, amíg pontosan szabályozva van. Ez az új rendszer tudatosítja a bukás költségeit, így félévről félévre tudatosabban tervezhetünk. Az oktatásszervezésnek nem lenne feladata egy tárgy többszöri meghirdetése a magas bukási arányok miatt.
Tudatosítja igen, ki sem tudom fizetni esetlegesen, ez tudatosodik bennem. Az oktatásszervezőnek pedig mégis miért nem feladata egy tárgy többszöri meghirdetése? Lusta talán? Úristen, milyen érvek ezek.
2. Az elmúlt években néhány száz embert érintett évente akár több százezres számla is a nem teljesített kreditek miatt. Ez sokakat ért váratlanul, nem tudatosul bennük előre, hogy fizetniük kell, azonban 8 napon túli tartozás után elveszik a hallgatói jogviszony, így 3, esetleg 5 év munkája. Akkor esetleg közben kell figyelmeztetni őket, nem pedig felemelni a díjakat. Ne keverjük már össze a kettőt.
3. A korlát megléte vélhetőleg (csökkenti a bukott, nem teljesített tárgyak arányát. Ráadásul így átlagosan kevesebbet kell fizetni, mint amennyit régebben. Egyes szakokon a költségtérítés mértéke 400.000 Ft, máshol pedig 80.000 Ft (a súlyozott átlag 200.000 Ft), és így a plusz 10+10% felett nem véltünk méltányosnak, hogy valaki 2500 Ft-ot fizet, míg másoknak 14.000 Ft-ot kellett. Ebből lett az átlagos fizetés magyar nyelvű tárgyak esetében 3000 Ft, amit 5000 Ft-ról sikerült letornáznunk.
1. Hol érdekel engem a költségtérítés államilag finanszírozott szakon? 2. Még ott sem kerül ennyibe egy kredit... 3. Igen, régóta tudjuk, 2*2 néha 5, bizonyára kevesebbet fogok fizetni.
Ha bármi kérdésetek van ezzel, illetve bármi mással kapcsolatban, forduljatok hozzánk bizalommal!
Sikeres vizsgaidőszakot kívánunk,
Hallgatói Önkormányzat
Itt a csattanó. Ki írta a levelet? A HÖK. Ezek után kihez forduljon az ember emiatt az orcátlanság miatt?
A legnagyobb pofátlanság, hogy ez a iromány körülbelül egy héttel a vizsgaidőszak előtt született és már érvényes erre a félévre is. Tájékoztatást eddig nem kaptunk róla levél formájában, pedig arról, hogy az egyetem valamely kertészeti karán valaki a diplomáját védi, minden héten legalább 5 levél érkezik.
Mennyi az annyi?
Számoljunk kicsit. Magamat normális Corvinusos hallgatónak tartom. A norma pedig az, hogy felveszünk egy másik egyetemet/szakot is a Fővám Téri Szabadidő Központ mellé, mert annyira nulla ami ott folyik.
Tehát:
1 félév
2 egyetem
Csak a kötelezőkkel - tehát egyik egyetemen sem vettem fel választhatót - összesen 16 tantárgy. Ebben benne van az ELTE-n a gyakorlataim száma is(A BCE-n - kicsit képzavar - de gyakorlatilag nincs gyakorlat - csak a saját karomról beszélhetek -: ha van is, minimum 30-50 fős...), valamint a Corvinusról tavaly bukott vizsgám - elsajátíthatatlan - legalábbis megérthetetlen volt gyakorlat nélkül, nem azt mondom, hogy nem lehetett volna bemagolni és kész... Azonban, sajnos(?), nem ilyen vagyok...
16 tantárgyból jelenleg 3-ból állok labilisra. Azt hiszem, ez nem olyan rossz arány. Ezek - érdekes módon - mind a Corvinuson vannak, pedig a másik egyetem számomra nem könnyű, mert alapvetően humán vagyok, mégis reál szakot vettem fel. Ennek ellenére tanulással minden ZH, vizsga megírható volt elégségesre.
A 3 tárgy 3 + 3 + 5 kredit, ami összesen 11 kredit.
Ez tehát 11 * 3 ezer Forint, ami 33 ezer.
Szerintetek ez normális? Mert szerintem nagyon nem. Csak nem visszahozzák a tandíjat ilyen formán? Más egyetemen is csináltak ilyet, vagy már alapból is ilyen magasak voltak a költségek? Amennyiben igen, akkor se felejtsük el: a Közgáz legtöbb szakán az oktatás rendkívül színvonaltalan és adhoc. Így akarjon az ember művelődni...
(Egy felháborodott hallgató)