Hamar felhívta magára a figyelmet alternatív gondolataival, de igazi balhé akkor lett, mikor a a mikró tananyag megreformálására vállalkozott. Bár volt vizsgálat és meghallgatás az anyagairól, végül semmi lényeges nem történt.
A 90es évek elején még deklaráltan marxista. (részletek az Eszmélet c. folyóirat '92 és '93 évfolyamaiból)
"Mit lehet kínálni ezzel szemben? Van-e olyan zárt logikai rendszer, amelyik lehetővé teszik a gazdasági problémák másfajta megoldását? Meggyőződésem, hogy van ilyen rendszer, méghozzá a dialektikus logika. Ennek a gazdaságra és a
társadalomra vonatkozó első következetes alkalmazása a marxi életmű, illetve maga a
marxizmus."
"Egyelőre ez nagyrészt hitkérdés és csak tudományos teljesítmények mutathatják meg a
marxizmus életképességét. Ez tehát indokolttá teszi Eső Péter álláspontját, a győző öntudatát, ahogy felemeli a kesztyűt. Az indokoltság azonban nem helyesség, úgy vélem és remélem a cikk abból valamit bizonyítani fog, hogy érdemes egy kicsit több türelemmel viseltetni a másik álláspont iránt is."
Egészen eredeti gondolatai vannak a közgazdaságtan premisszáiról...
"A definíció: a szűkös erőforrások racionális elosztása előfeltételez egy relációt. Az erőforrások szűkösek valamihez képest. Ez a valami, ami gyakran kimondatlan marad: a szükségletek. Ilyen értelemben viszont közgazdaságtan csak akkor létezik, ha a szükségletek korlátlanok. Ez azonban csak az utóbbi 2-300 év terméke. (...)
Csak a piacgazdaság teszi korlátlanná a vágyakat, a piac szabadsága teszi lehetővé
formálisan a mindenkitől független termelést és fogyasztást, ugyanakkor
persze explicitté változtatja az erőforrások szűkösségét a pénz alakjában."
Mára vélhetően sok nézete megváltozott, de még 2004-ben is néhány kommunistával aláír egy kiáltványt a vörös csillag tiltása ellen. "A vörös csillag tehát a mai globalizációs korszak kárvallottjainak nemzetközi összefogását, sorsuk jobbítása iránti jogos igényét is szimbolizálja, ekképpen tiltása egyenlo a világon átívelo testi-lelki nyomor igenlésével, megszüntetésének tagadásával."
A mikró oktatásról szóló balhét előadás-fóliái váltották ki (lásd Szabadlovasok és Mancs), melyek körbejárták a világhálót és időnként komoly derűltséget is okoztak. A balhé egyik fontos eredménye volt, hogy a diákat leszedték az egyetem honlapjáról, ezzel lassítva a presztízsromlást.
„A szűkös erőforrás definíció azt jelenti, hogy nem lehet minden igényt kielégíteni, ebből következően a közgazdaságtan szükségképpen szomorú tudomány. Ez helytelen közelítés, mert egyrészt a szükségletek tervezése maga is közgazdasági kérdés, azt nem lehet kivonni a közgazdaságtan hatálya alól. Másrészt nem lehet azt állítani, hogy a boldogság, a jólét, a szabadság és biztonság anyagi formája elérhetetlen. Ezzel az állítással a közgazdaságtant arra kárhoztatjuk, hogy rabszolgákat teremtsen.”
részlet az első előadás-fóliájáról.
A komoly felhördülést végül az váltotta ki, amikor bejelentette, hogy saját tankönyvet ír Trautmann úr (melyet ráadásul javasolni fognak országosan, és talán felvételi követelményként a mastersre).
Ezek fényében nem is meglepő, hogy mik szerepelnek publikációs listáján.
Mikróökonómiát nem is nagyon érdemes keresni.
politikai gazdaságtan, filozófia, neoliberalizmus kritika. Állandó társszerzőjének szakterülete a jövőkutatás, talán innen a felettébb érdekes témaválasztás egy mikróökonümia prof-tól:
Sztálin elméleti rendszeréről
A görög filozófia
A középkor jövőképei
Semmi vész, ez még csak az alapozóképzés.
Kiegészítés a kommentek alapján:
Hidden három részre bontotta szét a felvetéseket.
1. Az MSZP tagjaként tett dolgait ítélje meg a párt és annak szavazói. Szerintem ez nem az a fórum. Ettől még órán nem kéne napi politikával foglalkoznia.
2. Marxistának lenni nem bűn. De szerintem nem szabadna hagyni (pl. Mészárosnak és minden más nem marxistának), hogy a Corvinuson mikroökonómia címen ez folyjon.
3. Az alacsony színvonalú mikró meg azért is problémás, mert még dékán és tanszékvezető is, tehát ő felel azért, hogy legyen elég óraszám és jó tanár a tanszéken.
Köszi amalono-nak a linkért, ez jár a tisztesség kedvéért. Itt reflektál Trautmann L. a vádakra. Illetve megjegyezném, hogy egy az egyetemi átlagnál szórakoztatóbb előadó, ami kétségtelen érdeme.